To jest instrukcja kadrowania dla starego programu pod windows do zamawiania zdjęć.
Obecnie zdjęcia można zamawiać i kadrować bezpośrednio ze strony klikając w odbitki-online.

KADROWANIE ZDJĘĆ

Kadrowanie zdjęć jest procesem służącym do ustalenia odpowiedniej kompozycji zdjęcia oraz zachowania odpowiedniego stosunku boków. Aparaty cyfrowe wykonują zdjęcia przeważnie ze stosunkiem boków 4:3. Czasami mają one opcję umożliwiającą robienie zdjęć z proporcjami boków 3:2 tak jak ma to miejsce w aparatach analogowych, w których klatka ma rozmiar 36 x 24 mm (stosunek boków 3:2).

W naszym laboratorium zdjęcia i odbitki cyfrowe wywołujemy w różnych formatach, w których proporcje boków są różne. Stosunek boków 2:3 posiada tylko zdjęcie o wymiarach 10,2 x 15,2, natomiast 3:4 ma format 11,4 x 15,2.

Formaty odbitek.

Oddając do wywołania zdjęcie o innym stosunku boków niż format zamawianej odbitki można je wywołać na dwa sposoby: z dopasowaniem do wybranego formatu (tylko formaty analogowe) lub bez dopasowania (wszystkie formaty).

Wybierając opcję bez dopasowania, odbitka zostanie w całości umieszczona na papierze zostawiając wzdłuż krótszych lub dłuższych boków białe pasy (tylko jeśli stosunek boków jest inny niż zamawiany format odbitek).

Dopasowanie odbitek.

Z włączoną opcją dopasowania, zdjęcie zostaje rozciągnięte tak, aby nie było widocznych białych pasów, kosztem dłuższych lub krótszych boków, które zostaną obcięte proporcjonalnie po bokach. Na przedstawionym zdjęciu widać, że część lufy i nieba oraz trawa zostały ścięte.

Jeżeli nie chcesz, aby twoje zdjęcie miało białe pasy (opcja pierwsza), lub było obcięte proporcjonalnie po bokach, samemu możesz przy użyciu naszego programu do wysyłki zdjęć wykadrować je do odpowiedniego formatu. Kadrowanie zdjęć wykonasz posługując się tylko myszką i jej trzema przyciskami.

INSTRUKCJA


Uruchom program do wysyłania zdjęć przez internet i wczytaj zdjęcia, które chcesz wysłać do odbicia (instrukcja). Na stronie, w której ustalasz parametry zamawianych odbitek, zaznacz miniaturkę zdjęcia, które chcesz wykadrować.

Zdjęcia przez internet.
Rys. 3

Po zaznaczeniu zdjęcia myszką i dwukrotnym kliknięciu na nim program przeniesie Cię do edytora kadrowania. Kadrowanie zdjęć rozpoczynamy od ustalenia formatu jaki chcemy uzyskać np. 10x15, 13x18 itd. wybierając go z lewej strony okna programu, oraz ustalając czy ma to być kadr poziomy lub pionowy. Gdy ustalimy te elementy przystępujemy do wybrania interesującego nas fragmentu zdjęcia, z którego chcemy uzyskać kadr. Rozciąganie, czy też zmniejszanie zaznaczonego obszaru dokonujemy najeżdżając myszką na narożniki (lewy górny, prawy górny, lewy dolny, prawy dolny).

Kadrowanie zdjęć.
Rys. 4

Po wybraniu odpowiedniej kompozycji w zależności czy chcemy zakończyć edycję ze zdjęciem, dalej kadrować czy opuścić edytor wciskamy odpowiednio przycisk:

Zdjęcie pod spodem przedstawia widok programu po wybraniu opcji Wykadruj (lewy przycisk myszy).

Wykadrowane zdjęcie.
Rys. 5

Po wykonaniu kadrowania z użyciem programu możesz mieć pewność, że zdjęcie na papierze będzie wyglądało dokładnie tak samo jak na monitorze twojego komputera, bez obaw, że maszyna zrobi to inaczej. Teraz wywoływanie zdjęć cyfrowych przez internet to czysta przyjemność. Pobierz program do kadrowania i wysyłania zdjęć przez internet w jednym.

UWAGA

Zmniejszając kadr zdjęcia upewnij się, że nowo wykadrowane zdjęcie ma odpowiednią liczbę pikseli i będzie nadawało się do wywołania w zamawianym formacie. Po wyjściu z edytora kadrowania na edytowanej miniaturce będzie wyświetlony kolorowy prostokąt. Kolor zielony oznacza, że jakość zdjęcia jest zadawalająca, żółty - średnia, a czerwony słabą jakość zdjęcia, spowodowaną małą liczbą pikseli w stosunku do zamawianego formatu.

Ze względów technologicznych, skrajne partie obrazu (około 2%) mogą zostać przycięte w procesie naświetlania. Powyższą uwagę prosimy uwaględniać przy kadrowaniu i formatowaniu zdjęć. Ostrzeżenie dotyczy zwłaszcza osób tworzących różego rodzaju ramki wokół zdjęć.