To jest instrukcja do starego programu pod windows do zamawiania zdjęć drogą internetową.
Obecnie zdjęcia można zamawiać bezpośrednio ze strony klikając w odbitki-online.

Zamów odbitki, wydruki wielkoformatowe Zamów FotoAlbumy, FotoKsiążki i Kalendarze Odbitki, Wydruki Wielkoformatowe, FotoAlbumy, FotoKsiążki i Kalendarze

Wywoływanie zdjęć przez internet, odbitki cyfrowe

1. LAB-NET Cyfrowy Świat - program do wysyłania zdjęć
2. Opis programu do składania zleceń przez internet
3. Kadrowanie zdjęć - poradnik

Czasy, kiedy wywoływanie zdjęć było złożonym, czasochłonnym i absorbujacym zarówno techników, jak i klientów procesem, bezpowrotnie minęły. Dzięki rozwojowi techniki oraz innowacyjnym rozwiązaniom, możemy zaproponować Państwu usługę, jaką jest tanie wywoływanie zdjęć oraz zamawianie odbitek przez Internet. Dzięki darmowej, bardzo prostej w obsłudze i intuicyjnej aplikacji, którą można znaleźć na naszej stronie online, bez żadnego problemu skomponują Państwo swoje zamówienie, jednym kliknięciem prześlą je do nas, a nasi pracownicy zajmą się nim, wysyłając efekt końcowy przesyłką kurierską, prosto do Waszych drzwi. To właśnie ten program, pozwoli Państwu wykadrować swoje zdjęcia, dzięki czemu tylko Wy decydujecie, o ich ostatecznym kształcie. Tak skonstruowana usługa, jest odpowiedzią na potrzeby naszych klientów, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że to właśnie Państwo, cenicie sobie oszczędnosć czasu i kosztów związanych z wywoływaniem zdjęć. Dlatego właśnie, dostarczamy Państwu wszystkich, dostępnych narzędzi do tego, aby takie realizacje były dla Was możliwe!

Instrukcja obsługi programu LAB-NET.pl - Cyfrowy Świat

Program LAB-NET.pl - Cyfrowy Świat przeznaczony jest wyłącznie dla klientów LAB-NET.pl - Cyfrowy Świat chcących złożyć zamówienie na wykonanie odbitek określonego rozmiaru i przekazania zdjęć cyfrowych (jpg, jpeg) drogą internetową. Wygląd programu zaraz po uruchomieniu przedstawia zdjęcie zamieszczone poniżej.

wywoływanie zdjęć cyfrowych    zdjęcia przez internet
Rys. 1Kliknij w zdjęcie aby powiększyćRys. 2
 1. Wybór litery dysku - umożliwia przejście na wybraną literę dysku.
 2. Katalogi - Przedstawia strukturę katalogów na wybranym dysku. Klikając myszką lub poruszając się strzałkami na klawiaturze można przejść do wybranego katalogu w, którym trzymamy swoje zdjęcia.
 3. Zawartość katalogu - w oknie tym wyświetlane są miniaturki plików graficznych z bieżącego katalogu. Jeżeli, zdjęcia cyfrowe tam zawarte mają zostać wysłane do nas na serwer, należy je zaznaczyć jasnoniebieskim przyciskiem "Zaznacz Wszystkie" poczym wcisnąć zielony przycisk "Dodaj Zaznaczone". Chcąc dodać tylko wybrane odbitki cyfrowe należy je zaznaczyć poprzez klikanie lewym przyciskiem myszki i przytrzymaniem lewego lub prawego klawisza Ctrl. Po zaznaczeniu wybranych przez siebie plików wciskamy przycisk "Dodaj Zaznaczone" co spowoduje przeniesienie zaznaczonych zdjęć do prawego okienka "Pliki do wysłana".
 4. Pliki do wysłania (zdjęcia) - okienko to zawiera zdjęcia cyfrowe, które zamierzasz wysłać do nas na serwer w celu wykonania odbitek (wywoływanie zdjęć).

Program z wybranymi przez użytkownika zdjęciami może wyglądać tak jak na Rys. 2 umieszczonym na górze:

 1. Autoprzewijanie - opcja ta powoduje, że zdjęcia wczytywane są dynamicznie z automatycznym przewijaniem okna.
 2. Ilość zdjęć - pokazuje ile zdjęć zostało wczytanych w wybranym katalogu.
 3. Szczegóły pliku - wyświetla szczegółowe informacje dotyczące ostatnio zaznaczonego zdjęcia (miniaturki) podświetlonej na niebiesko, tj. szerokość i wysokość w pikselach oraz rozmiar zdjęcia mierzony w bajtach.
 4. Odznacz Wszystko - odznacza pliki wcześniej zaznaczone przy użyciu myszki lub przycisku "Zaznacz Wszystko".
 5. Zaznacz Wszystko - służy do zaznaczenia wszystkich plików z wybranego katalogu.
 6. Dodaj Zaznaczone - przenosi zaznaczone pliki do okna Pliki do wysłania.
 7. Usuń - przycisk ten usuwa z okna Pliki do wysłania zaznaczone pliki, które zostały wcześniej tam dodane, jednak z jakichś powodów nie chcesz ich wysłać do odbicia na papierze.
 8. Usuń Wszystko - usuwa wszystkie zdjęcia z okna Pliki do wysłania - nie trzeba ich ręcznie zaznaczać.
 9. Pomoc - otwiera instrukcję obsługi programu na stronie www, tą którą właśnie czytasz.
 10. Następna Strona - przechodzi do następnej strony, w której dokonujemy ustawień dla wybranych zdjęć tj. rodzaj papieru, rozmiar zdjęć, ilość sztuk itd.
 11. Ilość Zdjęć- pokazuje ile zdjęć znajduje się w oknie Pliki do wysłania - liczba ta mówi o tym ile plików zamierzasz wysłać do nas na serwer.

Po kliknięciu przycisku "Następna Strona"przechodzimy do nowej strony gdzie możemy dokonać własnych ustawień. Pola od 1 do 8 służą do indywidualnego ustawiania parametrów odbitek. Pamiętać należy, że zdjęcia cyfrowe, które mają przyjąć nowe ustawienia muszą zostać wcześniej podświetlone na niebiesko tak jak przedstawione jest to na Rys. 3 nr 20. Zdjęcia cyfrowe podświetlamy przyciskiem nr 10 lub zaznaczamy je przy użyciu myszki wspomagając się przyciskiem Ctrl jeśli chcemy zaznaczyć większą ich ilość.

odbitki cyfrowe - ustawienia
Rys. 3
 1. Papier - umożliwia ustalenie dla zaznaczonego zdjęcia (grupy zdjęć), rodzaju papieru: AGFA lub KODAK.
 2. Rodzaj - tutaj wybierasz, czy zdjęcie ma być na papierze matowym czy błyszczącym.
 3. Cena odbitki - informuje jaka obowiązuje w firmie aktualna cena na wybrany format zdjęcia.
 4. Ilość kopii - wyświetla ile ma zostać wykonanych odbitek zaznaczonego zdjęcia.
 5. Format odbitek - tutaj wybierasz interesujący Cię format odbitki.
 6. Dopasowanie do formatu 2:3 - zdjęcia z aparatów cyfrowych mają przeważnie format 3:4, jeśli chcesz aby zdjęcie miało tradycyjny format taki jak dają aparaty analogowe zostaw to pole zaznaczone. Więcej o dopasowaniu przeczytasz pod następnym rysunkiem (Rys. 4) oraz w dziale Kadrowanie zdjęć.
 7. (-) Minus (-) - klikając na ten przycisk zmniejszasz ilość zamawianych odbitek dla zaznaczonego zdjęcia o jeden. Przytrzymując wciśnięty Ctrl można odjąć za jednym razem 10 sztuk.
 8. (+) Plus (+) - klikając na ten przycisk zwiększasz ilość zamawianych odbitek dla zaznaczonego zdjęcia o jeden. Przytrzymując wciśnięty Ctrl można zwiększyć dodawanie co 10 sztuk.
 9. Odznacz Wszystko - odznacza miniaturki wcześniej zaznaczone przy użyciu myszki lub przycisku "Zaznacz Wszystko".
 10. Zaznacz Wszystko - służy do zaznaczenia wszystkich miniaturek okna Pliki do wysłania w celu np. zbiorczego ustawienia parametrów dla zdjęć tj. firma, papier, format, ilość kopii, dopasowanie.
 11. Szczegóły pliku - wyświetla szczegółowe informacje dotyczące ostatnio zaznaczonego zdjęcia (miniaturki) podświetlonej na niebiesko, tj. szerokość i wysokość w pikselach oraz rozmiar zdjęcia mierzony w bajtach.
 12. Poprzednia strona - powraca do poprzedniej strony, na której możesz dodać więcej zdjęć do wysłania lub ewentualnie usunąć część zdjęć, których nie chcesz wysłać do odbicia.
 13. Odbiór osobisty - w tym polu wybierasz, czy zdjęcia odbierzesz na miejscu w zakladzie:
 14. Wysyłka pocztą - jeżeli nie mieszkasz w Słupsku, lub nie chcesz zdjęć odebrać osobiście możesz wybrać ten sposób dostarczenia odbitek.
 15. R A P O R T - przedstawia zbiorowy raport dotyczący wszystkich zdjęć z wyszczególnieniem, jakie parametry zostały przypisane dla poszczególnych zdjęć.
 16. Informacje dodatkowe - okno to zawiera trzy informacje tj. ilość wszystkich zdjęć do wysłania, łączną ilość odbitek oraz koszt ich wywołania.
 17. Pojemność przesyłki - informuje ile MB danych stanowią wszystkie zdjęcia cyfrowe, które zamierzasz wysłać na serwer do naszego laboratorium.
 18. Wskaźniki postępu - przedstawia dwa paski; górny pokazuje postęp w wysyłaniu pojedynczego zaznaczonego pliku, dolny natomiast pokazuje na jakim etapie wysyłania zdjęć jest program.
 19. Wysyłanie - przycisk ten spełnia dwie role: sprawdzanie poprawności złożonego zamówienia oraz logowanie na serwer i wysyłka zdjęć. Jeżeli program stwierdzi, że w oknie Pliki do wysłania występuje dwa razy to samo zdjęcie z tymi samymi parametrami to program zsumuje ilość sztuk i usunie nadmierne zdjęcie. Oznacza to, że wprowadzając do okna 3 te same zdjęcia, w tym samym formacie różniące się tylko ilością sztuk np. ZDJ_1 ilość kopii 5, ZDJ_2 ilość kopii 3, ZDJ_3 ilość kopii 8, program usunie 2 nadmiarowe zdjęcia dopisując do pierwszego ilość kopii ze zdjęć usuniętych czyli w tym przykładzie 5+3+8 co da dla ZDJ_1 ilość kopii 16. Takie sprawdzanie ma na celu chronienie Cię przed niepotrzebnym wysyłaniem tego samego zdjęcia kilka razy.
 20. Przykład pokazujący kilka zaznaczonych miniaturek - pamiętaj, że aby twoje indywidualne ustawienia odniosły sukces muszą być zaznaczone zdjęcia, których te ustawienia mają dotyczyć. Zaznaczenie kilku miniaturek możesz dokonać klikając na nie myszką z jednocześnie wciśniętym na klawiaturze CTRL.

W zależności od wybranego formatu wygląd miniaturki, a co za tym idzie gotowej odbitki może wyglądać nieco inaczej co przedstawia Rys. 4. Podkreślić w tym przypadku trzeba, że uzyskany wygląd miniaturek pochodzi z tego samego zdjęcia o proporcjach boków 3:4 ze zmienionymi tylko poszczególnymi parametrami. Kliknij na zdjęcie aby prześć do działu KADROWANIE ZDJĘĆ i poczytać więcej o kadrowaniu i dopasowywaniu do wybranego formatu.

dopasowanie do formatu 2:3.
Rys. 4
 1. Miniaturka Nr1 - przedstawia zdjęcie w formacie 11,4x15,2 format cyfrowy (3:4), zdjęcie takie nie ma uciętych żadnych boków. Zielony prostokącik na jasnożółtej etykiecie oznacza, że wybrany format odbitki dla wybranego zdjęcia po wydrukowaniu na maszynie powinien mieć bardzo dobrą jakość.
 2. Miniaturka Nr2 - przedstawia zdjęcie w formacie 12,7x17,8 format analogowy (2:3) z włączoną opcją Dopasowanie do formatu 2:3. Włączenie, tej opcji powoduje, że zdjęcie takie zostaje rozciągnięte proporcjonalnie w celu dopasowania do tego rodzaju formatu bez zostawiania po bokach białych pasów jak to ma miejsce w miniaturce Nr3. Dopasowywane powoduje ucinanie fragmentu zdjęcia wzdłuż jego dłuższych boków. Żółty prostokącik na jasnożółtej etykiecie oznacza, że wybrany format odbitki dla wybranego zdjęcia po wydrukowaniu na maszynie powinien mieć średnią jakość (spowodowane jest to wybraniem zbyt dużego formatu odbitki w stosunku do wielkości samego zdjęcia liczonego w MegaPixelach).
 3. Miniaturka Nr3 - przedstawia zdjęcie w formacie 30,5x45,7 format analogowy (2:3) bez włączonej opcji Dopasowanie do formatu 2:3. Wyłączenie, tej opcji powoduje, że zdjęcie takie będzie miało zachowany stosunek boków bez ucinania  fragmentów zdjęcia wzdłuż dłuższych boków, ale z widocznymi na krótszych bokach białymi paskami. Czerwony prostokącik na jasnożółtej etykiecie oznacza, że wybrany format odbitki dla wybranego zdjęcia po wydrukowaniu na maszynie będzie prawdopodobnie złej jakość (spowodowane jest to wybraniem zbyt dużego formatu odbitki w stosunku do wielkości samego zdjęcia liczonego w MegaPixelach).
 4. Ustawienia  - służą do wybierania parametrów jakie ma posiadać zdjęcie do wydrukowania u nas na maszynach informując jednocześnie jakie parametry posiada aktualnie zaznaczony plik.
 5. Szczegóły pliku - informują o szczegółach aktualnie zaznaczonego pliku, w tym przypadku miniaturki Nr3.
 6. Etykietki - każda miniaturka posiada swoją etykietkę, na której umieszczone są najważniejsze informacje dotyczące danego zdjęcia tj. ilość zamawianych odbitek, format odbitki, rodzaj papieru (błyszczący, matowy) oraz nazwę pliku. Dodatkowo etykietka zawiera prostokącik koloru zielonego, żółtego bądź czerwonego informujący o tym, czy rozmiar zdjęcia jest wystarczający do uzyskania zadowalającej jakości odbitki o wybranym formacie. Kolor zielony oznacza, że jakość powinna być bardzo dobra, żółty - zadowalająca i czerwony oznaczający słabą jakość odbitki.

Więcej na temat dopasowania zdjęć i odbitek cyfrowych, przeczytasz w dziale: kadrowanie zdjęć.

Jeżeli wszystkie zdjęcia zostały odpowiednio ustawione, a sposób doręczenia odbitek wybrany logujemy się wciskając przycisk "Wyślij". Po dokonaniu analizy poprawności złożonego zamówienia pojawi się okienko Panel LOGOWANIA co przedstawia zdjęcie załączone niżej.

wywoływanie zdjęć przez internet.
 1. Login (e-mail) - loginem jest e-mail podany w czasie rejestracji, w razie naszych pytań bądź wątpliwości właśnie na niego będziemy odpisywać.
 2. Hasło - ustalone wcześniej w trakcie rejestracji składające się z dowolnego ciągu znaków.
 3. Chcę otrzymać fakturę - jeżeli jest potrzeba wypisania faktury za złożone zlecenie proszę zaznaczyć to pole. Faktura będzie wystawiona na podstawie danych zgłoszonych w rejestracji.
 4. Rodzaj połączenia - domyślnym połączeniem jest połączenie NAT  występujące w większości sieci osiedlowych i wśród osób dzielących połączenie internetowe z innymi osobami. Ten typ połączenia powinien teoretycznie poprawnie działać u wszystkich osób, w razie problemów można spróbować wybrać połączenie Pasywne, ewentualnie Aktywne.
 5. Logowanie - wciśnięcie tego przycisku powoduje rozpoczęcie procedury logowania na serwer i wysyłania zdjęć. W razie problemów z zalogowaniem lub wysyłaniem na górnej belce programu pojawi się odpowiedni komunikat, mówiący co jest przyczyną problemów. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie na końcu dostaniesz komunikat potwierdzający to:

  wywoływanie zdjęć cyfrowych - komunikat
  Rys. 7

  Pamiętaj, że wywoływanie zdjęć cyfrowych, dostarczonych przy użyciu programu, rozpoczynamy po wpłynięciu środków na nasze konto. Więcej na ten temat dowiesz się czytając dział warunki wysyłki.

 6. Rejestracja nowego użytkownika - jeżeli korzystasz z naszego programu pierwszy raz, dokonaj rejestracji w okienku Zarejestruj Się! Rys. 6

PRZYDATNE    SKRÓTY    KLAWISZOWE